Polski drób tonie w tonach ukraińskiego

15.05.2023

W pierwszych 17 tygodniach tego roku – jak wynika z informacji  Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej  - w import mięsa drobiowego z Ukrainy wyniósł 77,7 tys. ton, co oznacza wzrost o 192 proc. w stosunku rocznym.

– Jeżeli to tempo się utrzyma, to przez cały 2023 rok możemy spodziewać się importu przekraczającego nawet 250 tys. ton. To prawie trzykrotnie więcej niż kontyngenty na ukraińskie mięso drobiowe w 2021 roku – uważają przedstawiciele KRD-IG.

W 2021 roku ilość mięsa drobiowego sprowadzanego z Ukrainy wyniosła ok. 102 tys. ton, a w ubiegłym roku wzrosła do 166 tys. ton.

Od 15 kwietnia, na mocy rozporządzenia ministra rozwoju i technologii, obowiązywał zakaz przywozu do Polski z Ukrainy takich produktów, jak: zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowina i cielęcina, mleko i przetwory mleczne, wieprzowina, baranina i kozina, jaja, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele i pozostałe produkty.

Zakaz ten zniesiono jednak na początku maja, po tym, gdy Unia Europejska wprowadziła własne regulacje w tym zakresie, które mają obowiązywać do 30 czerwca z opcją przedłużenia.

Na unijnej liście część produktów, których import do Polski był wcześniej zabroniony, nie znalazła się, przez co można było wznowić transgraniczny handel. Dotyczy to również mięsa drobiowego. Unijna lista nakłada ograniczenia jedynie na import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika.

Na podstawie artykułu w Wiadomościach Handlowych

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.