100 lat Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP

23.05.2022

Sekretarz stanu Lech Kołakowski uczestniczył w dniu 19 maja 2022 roku w konferencji prasowej Stowarzyszenia, które rozpoczęło obchody 100-lecia działalności. Organizacja odgrywa ważną rolę w budowaniu jakości i pozycji na światowych rynkach polskiego mięsa i jego przetworów.

Rola Stowarzyszenia

Organizacja ta od 100 lat przyczynia się do wysokiej pozycji polskiej branży mięsnej na światowych rynkach. Zasługą Stowarzyszenia jest także wkład w umacnianiu jakości polskiej żywności oraz w budowaniu patriotyzmu konsumenckiego, przejawiającego się świadomym wyborem polskich produktów.

– W imieniu wicepremiera Henryka Kowalczyka chciałbym podziękować Stowarzyszeniu za wielką i ważną pracę dla wyżywienia – powiedział wiceminister Kołakowski.

– Polska żywność jest zdrowa, bezpieczna i poszukiwana na rynkach – dodał sekretarz stanu.

O kondycji polskiej branży mięsnej

– Dziś, gdy konflikt zbrojny na Wschodzie wywołał wielki wzrost cen żywności na całym świecie, rolą polskiego rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Duża ilość produkowanej w Polsce żywności ją zapewnia. Patrząc zaś na produkcję polskich mięs – odzyskaliśmy pierwsze miejsce w produkcji drobiu. Jesteśmy hegemonem w tej dziedzinie – podkreślił wiceminister Kołakowski.

Sekretarz stanu w MRiRW powiedział również, że dziś bardzo ważnym celem jest odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Polsce.

– Kondycję tego sektora pogorszyły różne kryzysy i zawirowania cenowe – zauważył sekretarz stanu w MRiRW.

Wiceminister Kołakowski podkreślił, że dzięki działaniom edukacyjnym Inspekcji Weterynaryjnej i przestrzeganiu zasad bioasekuracji od grudnia 2021 r. nie odnotowano w Polsce ani jednego ogniska ASF. Sekretarz stanu dodał, że działania dla zwalczania ASF będą intensyfikowane, podkreślając, że obecnie podstawowym problemem, z którym trzeba się uporać, są liczne przypadki tej choroby u dzików.

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przypomniał, że ASF to nie jedyna choroba, która na wpływ na trudną sytuację branży mięsnej. Wpływ miały także pandemia COVID-19, która na długo zamknęła działalność sektora HoReCa oraz grypa ptaków, która wybuchła na niespotykaną dotąd skalę.

Polska jest znaczącym producentem i eksporterem mięsa – przede wszystkim drobiu, lecz także wieprzowiny (eksportujemy ją do 35 krajów) oraz wołowiny (jej odbiorcą są 32 państwa). Polskim mięsem są jednak zainteresowane kolejne państwa i prowadzone są działania w celu pozyskania do eksportu nowych rynków.

źródło:

100 lat Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.