APEL O WYCOFANIE ZAKAZU STOSOWANIA PASZ GMO

28.11.2022

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planu wprowadzenia od 1 stycznia 2024 roku przepisów zakazujących stosowania w żywieniu m.in. trzody chlewnej i drobiu pasz  GMO.

Do Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi 16 listopada trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Przesuwa on termin wejścia w życie przepisu zawartego w art.15 ust.1 pkt 3 ustawy o paszach, czyli zakaz wytwarzania wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt w Polsce pasz genetycznie zmodyfikowaych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego z 1 stycznia 2023 roku na 1 stycznia 2024 roku.

Pasza to najważniejszy kosztotwórczy czynnik w procesie produkcji zwierząt. Eliminacja modyfikowanej śruty sojowej z produkcji pasz przemysłowych spowoduje znaczący wzrost cen. Wpłynie to na pogorszenie konkurencyjności rodzimych produktów wieprzowych i drobiowych na rynkach międzynarodowych.

Co warte podkreślenia, przepis nie wykluczy z polskiego rynku żywności wyprodukowanej przy wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych składników.  Produkty krajowe, które po zmianach zdrożeją, zostaną prawdopodobnie zastąpione surowcami importowanymi z UE i państw trzecich, które przecież będą pochodziły od zwierząt karmionych paszami GMO.

Dotychczas żadne państwo w Unii Europejskiej nie wprowadziło podobnego zakazu.

Nie mamy wątpliwości, że cel, który od 2006 roku przyświecał chęci wprowadzenia zakazu stosowania pasz GMO był słuszny. Miała nim być odbudowa produkcji rodzimych roślin białkowych. Jednak w chwili obecnej Polska nie posiada wystarczającej ilości krajowych surowców wysokobiałkowych. Obecna produkcja roślin białkowych wynosi zaledwie 0,3 mln ton, podczas gdy całoroczne zapotrzebowanie na nie przekracza 4 mln ton.

Apelujemy  o wycofanie się z rozwiązań, które będą miały negatywne skutki ekonomiczne dla polskiej branży mięsnej.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.