ASF nie daje za wygraną – 58 nowych przypadków choroby

23.01.2018

W minionym tygodniu potwierdzono aż 58 nowych przypadków ASF u dzików. Coraz więcej zachorowań pojawia się wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

W piątek Główny Inspektorat Weterynaryjny opublikował najnowszy komunikat dotyczący przypadków ASF w naszym kraju. Miniony tydzień przyniósł nam 58 nowych zachorowań w populacji dzików. Na uwagę zasługuje przede wszystkim coraz więcej zachorowań pojawiających się wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W ciągu minionego tygodnia w tym regionie pomór wystąpił pięciokrotnie. Trzy przypadki ASF potwierdzono w gminie Lelkowo (pow. braniewski), dwa zaś w gminie Górowo Iławieckie (pow. bartoszycki). To nie koniec przypadków choroby na terenie województwa warmińsko – mazurskiego: dwa przypadki ASF potwierdzono także w należącej do powiatu ełckiego gminie Kalinowo.

Pomór szaleje również w Warszawie i jej okolicach. W samej stolicy potwierdzono dwa nowe przypadki choroby, oba na terenie dzielnicy Białołęka. Najwięcej zachorowań potwierdzono tradycyjnie już w powiecie piaseczyńskim. Trzy przypadki wystąpiły w gminie Góra Kalwaria, sześć zaś w gminie Konstancin-Jeziorna. Kolejne cztery przypadki potwierdzono w powiecie Legionowskim: dwa z nich wykryto w gminie Jabłonna, po jednym zaś w gminach Wieliszew i Legionowo. Oprócz tego po jednym przypadku ASF potwierdzono również w powiecie warszawskim zachodnim (gm. Izabelin), nowodworskim (gm. Czosnów) i otwockim (gm. Karczew). Pomór pojawił się ponadto na wschodzie województwa. ASF potwierdzono u dzików znalezionych na terenie gminy Paprotnia (pow. siedlecki) i Stara Kornica (pow. łosicki).

ASF nie odpuszcza także w województwie lubelskim. Najwięcej nowych przypadków odnotowano na tym terenie w powiecie bialskim i włodawskim. Na terenie powiatu bialskiego ASF potwierdzono w gminach Drelów (5 przypadków), Międzyrzec Podlaski (3 przypadki), Biała Podlaska (2 przypadki), a także w gminach Wisznice, Tuczna, i Piszczac (po 1 przypadku). W powiecie włodawskim po dwa nowe przypadki pojawiły się w gminach Włodawa i Stary Brus, po jednym zachorowaniu stwierdzono dodatkowo w gminach Wola Uhruska, Wyryki i Hańsk. Jeden przypadek ASF potwierdzono w powiecie łukowskim (gm. Łuków), a trzy zachorowania dotyczą gmin Ulan Majorat i Komarówka Podlaska w powiecie radzyńskim.

Ostatnich sześć przypadków pomoru tyczy się województwa podlaskiego. Na tym terenie po jednym przypadku choroby stwierdzono w gminach Nowinka (pow. augustowski), Tykocin (pow. białostocki), Rajgród (pow. grajewski), Giby, Puńsk (pow. sejneński) i Kuźnica (pow. sokólski.

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono dokładnie 1040 przypadków ASF w populacji dzików. Od początku roku w Polsce wystąpiło już 136 przypadków choroby.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.