Azotyny i azotany po nowemu

19.10.2023

Od 29 października 2023 roku obowiązywać będą nowe, obniżone limity dodatków do żywności. Ustaliła je Komisja Europejska i przedstawiła w Rozporządzeniu 2023/2108. Zmiany powinny być wdrożone przez producentów w ciągu dwóch najbliższych lat. 

Celem działań Komisji w ramach europejskiego planu walki z rakiem jest dążenie do stosowania w przetwórstwie takich dodatków, które będą bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Najważniejszym zadaniem jest ochrona przed substancjami rakotwórczymi oraz przed bakteriami chorobotwórczymi (Listeria, Salmonella i Clostridium botulinum).

Komisarz Stella Kyriakides, odpowiedzialna za zdrowie i bezpieczeństwo żywności, tak uzasadnia wprowadzenie nowych limitów zawartości azotynów i azotanów: -  Realizujemy kolejne ważne działanie w ramach europejskiego planu walki z rakiem. Wzywam teraz przemysł spożywczy do szybkiego wdrożenia tych zasad, opartych na podstawach naukowych i, w miarę możliwości, do ich dalszego ograniczenia w celu ochrony zdrowia obywateli.

Rozporządzenie zmniejsza ilości azotynów (E 249–250) i azotanów (E 251–252) dla następujących  produktów mięsnych:

08.2. Surowe wyroby mięsne w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 853/2004 

08.3.1. Mięso niepoddawane obróbce cieplnej

08.3.2. Produkty mięsne poddane obróbce cieplnej 

08.3.4.1. Tradycyjne produkty peklowane metodą zanurzeniową (produkty mięsne peklowane przez zanurzenie w roztworze peklującym zawierającym azotyny i/lub azotany, sól i inne składniki)

08.3.4.2. Tradycyjne produkty peklowane na sucho (proces peklowania na sucho polega na nałożeniu na powierzchnię mięsa na sucho mieszaniny peklującej zawierającej azotyny i/lub azotany, sól i inne składniki, po czym następuje okres stabilizacji/dojrzewania)

08.3.4.3 Inne tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty (w tym procesy peklowania w zanurzeniu i na sucho stosowane w połączeniu lub gdy azotyn i/lub azotan są zawarte w produkcie złożonym lub gdy roztwór peklujący jest wstrzykiwany do produktu przed gotowaniem).

Więcej na: portalspozywczy.pl

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.