Jak podaje Polska Agencja Prasowa za spółką Gobarto Hodowca, która przeprowadziła ankietę wśród hodowców trzody chlewnej: - ponad dwie trzecie rolników ocenia, że w 2024 roku hodowla świń była nieopłacalna lub bardzo nieopłacalna. Co czwarty hodowca zamierza w tym roku ograniczyć skalę produkcji. Głównymi problemami rolników są rosnące koszty produkcji, ASF i wymogi środowiskowe.
Ankieta została przeprowadzona wśród 517 producentów świń w I kwartale 2025 r., pytano w niej o ocenę opłacalności produkcji, perspektywy na przyszłość, a także problemy i postrzeganie wyzwań, przed którymi stoi branża. Z ankiety wynika, że aż 72,5 proc. hodowców uznaje sytuację w sektorze trzody chlewnej za słabą lub bardzo słabą. 13,9 proc. ocenia ją jako średnią, a pozytywnie postrzega ją 13,6 proc.
Ponad dwie trzecie rolników uważa, że w 2024 roku hodowla świń była nieopłacalna (34,8 proc.) lub bardzo nieopłacalna (27,5 proc.). Tylko 11,4 proc. ankietowanych oceniło jej rentowność jako opłacalną, a 3,7 proc. za bardzo opłacalną. Co piąty producent (22,6 proc.) przyznał, że sytuacja finansowa gospodarstwa nie przyniosła ani zysków, ani strat.
Z ankiety wynika, że w związku z trudną sytuacją na rynku trzody chlewnej wielu hodowców rezygnuje z dalszych inwestycji w gospodarstwa. Ponad połowa (52 proc.) zadeklarowała, że w 2025 roku nie planuje żadnych inwestycji, a co czwarty hodowca (26,3 proc.) zamierza wręcz ograniczyć skalę produkcji. Drobne inwestycje planuje 11,8 proc. ankietowanych, a tylko co dziesiąty hodowca (9,9 proc.) przewiduje znaczne inwestycje, takie jak modernizacja gospodarstwa czy wdrożenie nowych technologii(…)
Poza kwestiami opłacalności hodowcy wskazują również na szereg problemów, z którymi się mierzą. Aż 48,2 proc. ankietowanych wskazało na wysokie ceny energii jako kluczową barierę rentowności, a 27,1 proc. na drożejącą paszę. Ponadto 29 proc. respondentów za istotny problem uznaje afrykański pomór świń (ASF) i inne choroby trzody, które destabilizują produkcję. Jednak największym wyzwaniem według 62,9 proc. rolników pozostaje polityka rolna i regulacje, które w ich ocenie nie sprzyjają rozwojowi sektora. Dodatkowo 7,9 proc. hodowców zwraca uwagę na problem niedoboru pracowników (…). Aż 3/4 ankietowanych (75,8 proc. wskazało, że jednym z największych zagrożeń dla polskiej produkcji trzody chlewnej są wyzwania związane ze środowiskiem i globalne umowy handlowe, takie jak Mercosur, które mogą negatywnie oddziaływać na konkurencyjność krajowych hodowców.
Innym czynnikiem wpływającym na przyszłość branży są zmieniające się nawyki konsumentów. 18,4 proc. rolników obawia się, że zmiany w mentalności i stylu żywienia ograniczą popyt na wieprzowinę. Co piąty hodowca (21,3 proc.) zwraca uwagę na protesty mieszkańców wsi przeciwko nowym inwestycjom w hodowlę. Dodatkowo 16,4 proc. respondentów spotyka się z utrudnieniami w uzyskaniu wymaganej dokumentacji.
Więcej informacji na: https://infopakiety.pap.pl/aktualnosci/news
Źródło: PAP
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |