I znów mniej trzody chlewnej

10.01.2024

Analitycy PKO BP uważają, że branżę mięsną, a zwłaszcza producentów wieprzowiny czeka trudny rok. Te przewidywania wynikają z rosnącej produkcji żywca, ograniczonego eksportu mięsa i taniejących pasz, co pociągnie za sobą kilkunastoprocentowy spadek cen.
Z danych Eurostatu - które przytacza Farmer.pl - wynika, że unijna produkcja mięsa wieprzowego w trzecim kwartale była niższa o blisko 6 proc. rok do roku, po ponad 9-procentowym spadku w drugim kwartale roku. Z uwagi na poprawę sytuacji dochodowej sektora w poprzednich miesiącach istnieje prawdopodobieństwo, że dane o pogłowiu wskażą na jego stabilizację, a niewykluczone, że nawet wzrosty w niektórych krajach na koniec 2023.
Według niemieckiego Urzędu Statystycznego, w listopadzie pogłowie świń w Niemczech było niższe już tylko o 0,7% r/r, wobec spadku o 6,2% r/r w maju 2023. Na większe zainteresowanie chowem świń na rynku niemieckim wskazuje wzrost liczebności stada świń poniżej 50 kg - o blisko 5% w okresie minionego półrocza.
Mimo możliwego odbicia ubojów świń w UE w 2024, na co wskazują krótkoterminowe prognozy Komisji Europejskiej, w średnim okresie unijna produkcja będzie pozostawać w trendzie spadkowym.
Zgodnie z opublikowanymi w grudniu prognozami KE, do 2035 maleć będzie ona w średniorocznym tempie 0,8%, do czego przyczyni się implementacja coraz bardziej rygorystyczne normy środowiskowych w niektórych krajach UE oraz zmiany preferencji konsumentów, skutkujące spadkiem spożycia. Produkcja mięsa czerwonego będzie zmniejszać się w warunkach stopniowego, choć mniejszego niż w latach poprzednich, wzrostu produkcji drobiu (+0,4% rocznie).
Jak podkreślają analitycy, mniejsza podaż znajduje odzwierciedlenie w unijnym handlu wieprzowiną, choć popyt na rynkach trzecich także wyraźnie zmalał. Z danych Eurostatu wynika, że spadek unijnego eksportu mięsa wieprzowego pogłębił się w drugiej połowie roku. Sprzedaż mięsa na rynki trzecie w trzecim kwartale zmalała o 35% r/r (wobec -23 proc. w pierwszej połowie roku), do czego przyczyniły się zmniejszone wysyłki do Chin o 52 proc. rok do roku.
Tymczasem w Polsce ceny trzody chlewnej grudniu spadły poniżej poziomu sprzed roku. W połowie miesiąca były o 7 proc. r/r niższe, mimo że jeszcze w listopadzie były średnio o 5 proc r/r wyższe.
Spadki cen w Polsce są głównie efektem umocnienia się PLN w stosunku do EUR, a w mniejszym stopniu dostosowań po stronie unijnej podaży mięsa.
Źródło: Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.