Kiełbaski Rawickie w drodze do UE

19.04.2024

Starostwo Powiatowe w Rawiczu było 17 kwietnia miejscem spotkania przedstawicieli samorządu i zakładów mięsnych zainteresowanych unijną certyfikacją Kiełbasek Rawickich, jednych z najbardziej popularnych w Wielkopolsce mięsnych rarytasów.

- Rzecz w tym, by tę tradycyjną i regionalną wędlinę o wyjątkowym smaku rozpropagować poza Wielkopolską – mówi inicjator spotkania Tomasz Parzybut, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. – Kiełbaski są już na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. Czas najwyższy, by ich historię, smak i jakość wyróżnić unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. starosta rawicki Adam Sperzyński, a także przedstawiciele lokalnych zakładów mięsnych: Angelika Olejnik z ZM Wielkopolski Indyk, Daria Szczepaniak z ZM Szczepaniak,  Jakub Niedźwiedź z ZM Dworecki, Jerzy Pielech z PPHU Osłonka oraz Wiesław Chudy, historyk i regionalista, zajmujący się między innymi historią rzemiosła wędliniarskiego w Wielkopolsce.

W Wielkopolsce jest kilkanaście lokalnych zakładów mięsnych, których właściciele są zainteresowani certyfikacją kiełbasek rawickich, a także ich produkcją zgodną z zatwierdzoną recepturą. Podczas pierwszego spotkania biorący w nim udział wymienili się uwagami na temat przygotowania receptury w oparciu o tradycyjne zapisy. Jej opracowanie i zatwierdzenie to najdłuższy punkt w realizacji tego przedsięwzięcia. Pracy nad tymi przygotowaniami nie obawia się grupa robocza, która zawiązała się w Rawiczu.

Wiedzę na temat przygotowania wniosku  jej uczestnicy będą mogli czerpać m.in. z doświadczenia Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy, który na unijną listę wprowadził Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską. Doświadczenie ma także Zarząd Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, który złożył właśnie w Komisji Europejskiej wniosek o certyfikat ChOG dla Kiełbasy Bydgoskiej.

BS

fot. Powiat Rawicki

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.