Kolejne ognisko ASF w Rumunii

20.02.2018

Ognisko ASF potwierdzono na terenie przygranicznym, który położony jest w sąsiedztwie z Ukrainą i Węgrami.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt potwierdziła wystąpienie wirusa w stadzie liczącym 34 świnie. Ognisko pojawiło się w miejscowości Micuna, które znajduje się nieopodal granicy z Węgrami (zaledwie 3 kilometry) oraz Ukrainą (13 kilometrów). Choć jeszcze oficjalnie nie potwierdzono co było bezpośrednim wektorem choroby, to spekuluje się, że do zarażenia świń doszło w wyniku nielegalnego handlu trzodą chlewną, która została sprowadzona z Ukrainy. Eksperci z Rumunii od dłuższego czasu ostrzegali hodowców przed pojawiającymi się coraz częściej "ofertami sprzedaży świń" z Ukrainy w wyjątkowo niskich senach. 

W gospodarstwie, w którym pojawił się wirus świnie masowo zaczęły padać od 19 grudnia. Po potwierdzeniu wirusa zutylizowano pozostałe 13 sztuk. Pierwsze ognisko ASF na terenie Rumunii potwierdzono w lipcu zeszłego roku. Wówczas wystąpił on w miejscowości Satu- Mare, która oddalona jest o 15 kilometrów od Micuny. Wówczas chorobę potwierdzono w niewielkim przyzagrodowym gospodarstwie. To póki co 3 ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń w tym kraju.

Źródło: Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.