O Kodeksie Rolnym z posłem Wojciechowskim

10.02.2023

Czy w powstającym Kodeksie Rolnym pojawią się regulacje chroniące zarówno rolników, jak i  przetwórców?  Na to oraz inne pytania 6 lutego w rozmowie z Grzegorzem Wojciechowskim, posłem na Sejm RP, szukał odpowiedzi Tomasz Parzybut, prezes SRW RP.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP od kilku miesięcy ubiega się o możliwość opracowania takich regulacji prawnych, które będą chronić zakłady mięsne przed atakami czy też blokowaniem funkcjonowania firm przetwórczych przez pseudoekologów. Do takich nieuprawnionych działań dochodziło w ostatnich miesiącach kilkakrotnie.

Członkom Stowarzyszenia zależy także na tym, by weszły w życie przepisy ułatwiające  budowanie chlewni powyżej 210 DJP. To właśnie przestarzałe przepisy, które wydłużają otrzymanie zgody nawet do 5 lat, wpływają m.in. na spadek pogłowia trzody chlewnej, a tym samym także do zwiększonego importu mięsa z zagranicy. 

Te oraz inne problemy środowiska prezes Stowarzyszenia przedstawił Grzegorzowi Wojciechowskiemu, twórcy wyczekiwanego od lat Kodeksu Rolnego. Zbiór regulacji ma ułatwić funkcjonowanie producentów rolnych na terenach wiejskich. Nowe prawo definiuje kwestie związane z uprawnieniami do nabywania gospodarstw i nieruchomości rolnych, a także mówi, kim jest rolnik i czym jest działalność rolnicza. Określa obowiązki państwa wobec mieszkańców wsi i producentów rolnych. Projekt  powołuje do życia m.in. rzecznika rolników i wskazuje także kto będzie odpowiadał za szkody rolnicze.

Co , poseł Wojciechowski zwrócił uwagę na to, że kodeks mógłby stać się także ważnym dokumentem dla przetwórców, znacznie ułatwiając funkcjonowanie ich zakładów. Stwierdził, że funkcja rzecznika rolników mogłaby być rozszerzona o sprawy dotyczące przetwórców, którzy prowadzą działalność na terenach wiejskich. 

Po spotkaniu Zarząd Stowarzyszenia przesłał posłowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu swoje propozycje zmian w Kodeksie Rolnym.

W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie z parlamentarzystą. Zarząd SRW RP liczy na to, że przyniesie ono efekt w postaci przepisów sprzyjających branży mięsnej.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.