Pismo do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka

12.09.2022

Szanowni Państwo

Przedstawiamy treść pisma, jakie Stowarzyszenie skierowało na ręce Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, dotyczącego nowych stawek opłat weterynaryjnych.

Szanowny Panie Ministrze,
Wprowadzone Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną (Dz.U. 2022 poz. 1672), które weszło w życie z dniem 11 sierpnia br. oceniane jest przez branżę mięsną jednoznacznie źle i już w pierwszych tygodniach od wprowadzenia doprowadziło do zawirowań w funkcjonowaniu wielu zakładów ubojowych oraz przetwórczych na terenie całego kraju. Ponadto spowodowało wiele problemów interpretacyjnych dla samej Inspekcji Weterynaryjnej. W tym momencie dodatkowo pojawiają się już różne systemy naliczania opłat w zależności od powiatu czy województwa
Problematyczne jest to, że za nadzór nad produkcją tego samego produktu podlega wielokrotnym opłatom. Czasem w formie kontroli, czasem nadzoru, czasem innej opłaty.
O ile zakłady dotychczas zobowiązane były płacić za nadzór nad rozbiorem mięsa (1), to w nowym rozporządzeniu pojawiły się dodatkowe opłaty takie jak nadzór nad produkcją mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie oraz produktów mięsnych (2), a także nadzór nad porcjowaniem, pakowaniem i przepakowywaniem mięsa (3). Reasumując zakłady zmuszone będą płacić za nadzór weterynaryjny podwójnie a nawet potrójnie, w ramach tego samego cyklu produkcyjnego będąc zakładem zintegrowanym -tj. prowadzącym wszystkie w/w etapy przetwarzania.
Należy zauważyć że dotychczas ta sama stawka obejmowała wszystkie te czynności, więc logicznym jest że czas pracy lekarzy weterynarii nie zostanie wydłużony, a tylko wygeneruje nowe, zupełnie niepotrzebne obciążenie dla branży jakże strategicznej w tej chwili, bo produkującej żywność. Zasadnym byłoby zatem wprowadzenie uzupełnienia które regulowałoby jednorazową opłatę dla jednego „kawałka mięsa” w obrębie jednego zakładu, niezależnie jakim procesom produkcyjnym będzie on dalej poddawany. Ponadto na ten sam produkt wyżej cytowane przepisy nakładają nową opłatę w wysokości 112,80 zł za kontrolę produktów przeznaczonych do wywozu, handlu albo umieszczenia na rynku krajowym oraz 112,80 zł za nadzór nad przechowywaniem mięsa, mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie, produktów mięsnych, produktów mlecznych, jaj
konsumpcyjnych, produktów jajecznych, ryb, skorupiaków, mięczaków i żab oraz produktów pochodzących z ryb, skorupiaków, mięczaków i żab.
Nie mamy wątpliwości, że moment wprowadzenia podwyżki stawek już istniejących i nowych opłat , kiedy to 75% średnich i dużych zakładów boryka się z nasilającymi skutkami inflacji powodującymi balansowanie firm na granicy opłacalności, jest najgorszym z możliwych.
Wnioskujemy zatem o wprowadzenie zmian w już opublikowanym Rozporządzeniu oraz o pilne konsultacje z branżą odnośnie wprowadzonych oraz każdych następnych planowanych zmian w materii Rozporządzenia o stawkach opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.