Polscy i niemieccy rolnicy protestują wspólnie na granicy

11.01.2024

Protest rolników w Niemczech. Strajki trwają w całym kraju

Zgodnie z zapowiedziami - 8 stycznia na terenie całych Niemiec ruszyła ogólnokrajowa akcja protestacyjna. Polega m.in. na  blokadach dróg od bardzo wczesnych godzin.

Protesty odbywają się także w całej Saksonii - w tym na polsko-niemieckiej granicy.

Blokowane są wjazdy na autostrady - co powoduje duże korki.

Polscy rolnicy dołączają do protestu na granicy z Niemcami

Zgodnie z zapowiedziami, o których pisaliśmy wczoraj - na proteście zjawili się także polscy rolnicy, którzy wspólnie z niemieckimi postanowili zaprotestować w ten sposób przeciwko importowi z Ukrainy oraz przeciwko polityki Unii Europejskiej.

Na miejscu, w Görlitz, są m.in. rolnicy reprezentujący Dolnośląską Radę Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność.

- Jesteśmy na proteście niemieckich rolników w Gorlitz. Za godzinę blokada A4. Protest przeciwko napływowi produktów rolnych z Ukrainy i polityce UE. Wspieramy ponieważ dziś potrzebna jest solidarność rolników w UE - napisali dziś rano (8 stycznia) na swoim FB przedstawiciele Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność

 

Jak zaznaczają także przedstawiciele Instytutu Gospodarki Rolnej, który jest współorganizatorem manifestacji i blokad, wspomniany wspólny protest - wynika z aktu desperacji rolników.

- Jest to pierwszy, ale niestety, na pewno nie ostatni raz, kiedy razem z rolnikami z innych państw Unii Europejskiej, będziemy blokować Europę. To co robimy to akt desperacji rolników którzy chcą normalnej, pro rolniczej polityki, która nie będzie wypychać rolnictwa poza Unię Europejską. Niestety, to co obserwowaliśmy w Holandii, obecnie widzimy w Niemczech. To jak do rolnictwa podchodzą politycy powoduje że nie mamy wyjścia - jednoczymy się i będziemy walczyć o prawo do prowadzenia opłacalnej produkcji rolnej w Europie - komentuje Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Protest rolników. Jakie są utrudnienia w rejonie Görlitz? Oficjalne dane z Niemiec

Jak informują władze powiatowe Görlitz obecnie występują liczne utrudnienia spowodowane przez ciągniki i inne pojazdy rolnicze, co wpływa również na lokalny transport publiczny.

- Na wjazdach i zjazdach z autostrady federalnej nr 4 w Nieder-Seifersdorf, Kodersdorf i Görlitz będą występowały całodniowe utrudnienia. Samochody zaplanowano także w Görlitz, Niesky i Zittau, co również będzie miało wpływ na ruch miejski. Ogólnie rzecz biorąc, należy spodziewać się znacznych utrudnień w ruchu drogowym na terenie całego powiatu - czytamy na oficjalnej stronie pow. Görlitz.

 

Według zapowiedzi Niemieckiego Związku Rolników protesty, które rozpoczęły się od 8 stycznia potrwają co najmniej tydzień w całych Niemczech.

Źródło (tekst, grafika): wiescirolnicze.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.