Projekt ustawy kaucyjnej trafił do sejmowych komisji

07.07.2023

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi dotyczy wprowadzenia od 1 stycznia 2025 r. systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Przedstawione przepisy zakładają, że puste opakowania konsument będzie mógł oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Placówki handlowe o powierzchni powyżej 200 mkw. będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania, a mniejsze placówki handlowe będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Warto podkreślić, że wciąż nie wiadomo, czy ustawę uda się uchwalić w tej kadencji Sejmu. Przyczyną jest wymagana notyfikacja Komisji Europejskiej. Gdyby ustawy nie przyjęto przed zakończeniem kadencji, to kolejny Sejm będzie musiał pracować nad aktem prawnym "od zera", co wynika z tzw. zasady dyskontynuacji prac.

Projektowana ustawa ma objąć ponad 75 tys. przedsiębiorców, w tym 256 tys. sklepów (nie tylko spożywczych) i zmienić sposób gospodarowania odpadami w 8,45 mln gospodarstw domowych.

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.