Rośnie import mięsa do Chin

03.08.2023

Jak wynika z danych Generalnej Administracji Celnej Chin (GACC) do Chin wrócił popyt importowy na każdy rodzaj mięsa, co ważne stało się to przy wzroście krajowej produkcji. Od stycznia do czerwca bieżącego roku ogólnie import mięsa do Chin wzrósł o 10,2 procenta.

Według Chińskiego Państwowego Biura Statystycznego (CPBS) w pierwszej połowie roku produkcja w Chinach wieprzowiny, wołowiny, baraniny i mięsa drobiowego wyniosła 46,82 mln ton, co oznacza wzrost o 3,6% rok do roku, z czego produkcja wieprzowiny, wołowiny, baraniny i mięsa drobiowego wzrosła odpowiednio o 3,2%, 4,5%, 5,1% i 4,3%.

W przypadku najważniejszego dla Chin mięsa – wieprzowiny – dane wyglądają następująco. Pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku ogólnie pogłowie świń wyniosło 435,17 mln sztuk, co oznacza rok do roku wzrost o 1,1%. Stado loch liczyło 42,96 mln sztuk i porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku zwiększyło się o 0,5%.

Mięsa wołowego, od stycznia do czerwca tego roku, do Chin sprowadzono 1,23 mln ton o wartości 6,61 mld dolarów. W przypadku wolumenu jest to więcej o 6,8%, a dla wartości transakcji mniej aż o 12,6%. Podrobów wołowych w omawianym okresie zaimportowano 20 tys. ton o wartości 102,7 mln dolarów.

W przypadku wieprzowiny wzrosty są i w masie jak i w cenach. Mięsa wieprzowego (bez podrobów) do Państwa Środka, w ciągu sześciu miesięcy tego roku, zaimportowano 940 tys. ton o wartości 2,24 mld dolarów. W tym samym okresie podrobów wieprzowych sprowadzono 590 tys. ton o wartości 1,59 mld dolarów.

Z kolei drobiu do Chin, w omawianym okresie, sprowadzono 2,1 mln ton, a jego wartość wyniosła 941,8 mln dolarów. Rok do roku było to więcej odpowiednio: 22,2% oraz 36%.

Dobre dane są również dla baraniny. W analizowanym okresie za Wielki Mur zaimportowano jej 2,14 mln ton o wartości ponad 1 mld dolarów. W przypadku wolumenu był to wzrost o 23,7%, a wartości spadek o 13,7%.

Import a produkcja krajowa

Zestawiając dane Chińskiego Państwowego Biura Statystycznego GACC z danymi GACC o imporcie mięsa, to widać, że na chińskim rynku rośnie spożycie mięsa każdego rodzaju i można chyba mówić o końcu kryzysu.

Chińska gospodarka podnosi się po epidemii SARS-Cov-2 i jednocześnie dostraja się do sytuacji globalnej. To bardzo dobrze widać w spadku wartości transakcji w imporcie, co wskazuje, że chińscy importerzy korzystają na zawirowaniach w trendach na poszczególnych rynkach.

W przypadku zaś wieprzowiny prognozy wskazują na hamowanie trendu importowego już w drugiej połowie tego roku. Analitycy wskazują na popyt asortymentowy i to on będzie dominujący w najbliższej przyszłości.

Według ekspertów będzie popyt importowy na mięso drobiowe, ale i ten ma słabnąć z każdym rokiem. Podobnie jak w przypadku wieprzowiny również w tej kategorii mięsa będzie rozwijał się popyt asortymentowy.

 

Źródło (tekst i grafiki): Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.