Spotkanie Noworoczne 2020

20.01.2020

Spotkanie Noworoczne 2020

Dzielmy się dobrem…

Zgodnie z wieloletnią tradycją Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP członkowie tej organizacji  oraz firmy wspierające, przedstawiciele sektora rolno-spożywczego, a także sympatycy SRW  licznie skorzystali z możliwości spotkania w gościnnych progach Związku Rzemiosła Polskiego. Spotkanie Noworoczne 2020, z licznym udziałem gości, wśród których byli między innymi: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii i jego zastępczyni Katarzyna Piskorz, poseł Czesław Siekierski oraz przedstawiciele MRiRW, KOWR, organizacji branżowych, przedstawiciele nauki oraz mediów odbyło się 15 stycznia.

Spotkanie, które prowadził Janusz Rodziewicz, prezes ZG SRW RP, poprzedziło posiedzenie Rady Krajowej i Zarządu Głównego SRW RP, w którym uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Omówiono wiele problemów, jakie dotykają branżę mięsną, w tym sprawy związane z możliwością pozyskiwania kredytów inwestycyjnych i walki z nieuczciwymi praktykami w handlu mięsem i produktami mięsnymi.

Do tych zagadnień odniósł się minister w krótkim wystąpieniu otwierającym Spotkanie Noworoczne. Jan Krzysztof Ardanowski mówił o zagrożeniach – afrykański pomór świń, grypa ptaków, zmiany klimatyczne, modowe trendy wegetarianizmu, dominacja sieci handlowych – które są codziennością polskiej branży mięsnej. Wskazał na możliwości ich ograniczania. A ma być to między innymi specjalna ustawa dotycząca zwalczania ASF, wspólny front w relacjach z sieciami, troska o dobrostan zwierząt  czy kodeks etyki biznesu, który niebawem zostanie rozesłany do wszystkich firm i organizacji w branży mięsnej.

- Wsłuchując się w głosy środowiska, przygotowujemy się do reorganizacji ministerstwa rolnictwa. Realizując zobowiązania, do jakich się zobowiązałem, otwieram departament przetwórstwa i rynków rolnych – zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski. - Nie będzie już sytuacji, jaka trwała przez lata, że sektor przetwórstwa był traktowany po macoszemu, nie miał gdzie lokować oczekiwań i szukać wsparcia.  Korzystajcie z pomocy nowego wiceministra rolnictwa – Ryszarda Kamińskiego, jednego z najbardziej kompetentnych w Polsce specjalistów z zakresu budzenia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Minister zapewnił, że jest gotowy do współorganizowania spotkania na temat najbardziej palących problemów przetwórstwa rolno-spożywczego. Apelował o przygotowanie precyzyjnej agendy spraw, które nurtują to środowisko. Takie spotkanie, współorganizowane przez SRW RP,  będzie możliwe w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Kończąc Jan Krzysztof Ardanowski powiedział: - Życzę Państwu dobrego roku, który przyniesie mniej problemów niż ten, który minął. Życzę roku, w czasie którego będziemy mogli rozwijać polskie rolnictwo i wasze firmy. Nie ma nic gorszego jak poszatkowanie rolnictwa, gdzie producent działa sobie, pośrednik sobie, a przetwórstwo sobie. To wszystko funkcjonuje przecież w jednym łańcuchu. Wszystkiego dobrego w jego tworzeniu. Szczęść Boże!

Życzenia złożył także Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. – Polska weterynaria jest fundamentem nowoczesnego państwa, członka Unii Europejskiej. Robimy wszystko, by pomagać przemysłowi rolno-spożywczemu. Otwieramy dla was coraz liczniejsze kierunki eksportowe. Tylko dzięki świadomym działaniom rolników i przetwórców możemy coś zmienić, czego Państwu i sobie w tym roku życzę.

 

W imieniu społeczności Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy głos zabrał przewodniczący Rady Krajowej Zbigniew Nowak: - Nasze Spotkanie Noworoczne stało się forum wymiany poglądów branży. Z dyskusji podczas posiedzenia Rady Krajowej SRW RP najbardziej utkwiło mi to, jak ważne jest żebyśmy wreszcie zrozumieli, że rozmowy między nami o wspólnej polityce cenowej w stosunku do dziś bardzo skoncentrowanej sprzedaży detalicznej w sieciach handlowych nie są żadną zmową cenową, ale najzwyklejszą obroną godziwej zapłaty, jaką powinniśmy otrzymywać za nasze produkty. Takie przesłanie mam na rok 2020 – by był czasem prawdziwej integracji poziomej firm, które w kontaktach z sieciami będą się wspierały wspólną polityką, także w promocji mięsa. W imieniu Rady Krajowej chciałbym złożyć wam jak najserdeczniejsze życzenia współdziałania i wiary w to, że razem możemy więcej.

Brat Szymon z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie, błogosławiąc opłatki, powiedział: - Dzielmy się dobrem także w środowiskach, w których pracujemy. Życzę by rok 2020 dla was wszystkich, dla waszych rodzin, dla waszych firm, pracowników i kontrahentów był czasem łaski Bożej. Niech Opaczność Boża chroni was od wszelkich niebezpieczeństw, abyście cieszyli się zdrowiem, ludzką życzliwością, abyście rozwijali w pasje, które w sobie nosicie i unikali wszelkich trudności, które są zawsze przeszkodą w realizacji tych pasji. Niech Boża Opaczność będzie we wszystkim co jest potrzebne w codziennym życiu, aby być człowiekiem szczęśliwym. 

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.