SRW w Brukseli nt. ASF-u

28.03.2018

Po raz kolejny przedstawiciel SRW RP wziął udział w spotkaniu międzynarodowych ekspertów ds. ASF przy Copa Cogeca.

Należy ujednolicić przepisy we wszystkich krajach, tak by skutecznie zwalczać ASF. Ponadto wciąż nie wszystkie kraje odpowiednio walczą z ASF-em. Płoty stawiane na granicy krajów są dobrym rozwiązaniem ale w żadnym przypadku nie wykluczają one wystąpienia choroby - to główne tezy, które ustalono podczas poniedziałkowego spotkania roboczego, które odbyło się w siedzibie Copa- Cogeca w Brukseli.

W ostatnim spotkaniu udział wzięło około 30 ekspertów z niemal wszystkich krajów europejskich. Z zadowoleniem stwierdzono, że od czasu ostatniego- lutowego spotkania wiele się wydarzyło. Zarówno Polska jak i Dania potwierdziły, że w ich kraju będą stawiane metalowe płoty by ograniczyć rozprzestrzenianiu się choroby. Podczas debaty zaznaczono, że nie tylko dziki przenoszą chorobę, podając tu przykład Czech, w których do jej wystąpienia doprowadzili prawdopodobnie imigranci zarobkowi z Ukrainy.

Eksperci z wielu krajów, z wielkim uznaniem wysłuchali informacji Tomasza Parzybuta o chęci skontrolowania wszystkich gospodarstw hodowlanych. Jak zapewniono, do kolejnego spotkania dojdzie prawdopodobnie w połowie maja, a dojdzie do niego wyjątkowo w Warszawie.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.