16 lipca 2025 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034, a komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen tego samego dnia przedstawił ramowy projekt budżetu WPR – największej i najstarszej wspólnej polityki UE. Przedstawione mechanizmy finansowania – jak obserwujemy w przekazach – spotkały się z kontrowersyjnym odbiorem wśród licznych organizacji rolniczych państw członkowskich oraz zdecydowanym sprzeciwem większości unijnych parlamentarzystów.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poddaje analizie dostępne dokumenty źródłowe i po otrzymaniu kompletnych informacji, dotyczących mechanizmów finansowania WPR, minister rolnictwa Czesław Siekierski przedstawi rekomendacje resortu uwzględniające kalendarium proponowanych konsultacji, które w całości poświęcone zostaną obszarowi przyszłej perspektywy
finansowej WPR.
Po analizie pierwszych informacji, możemy potwierdzić, że:
Proponowane ramy finansowe utrzymują Polskę w gronie największych beneficjentów unijnego budżetu, co oznacza, że jako kraj będziemy dysponować znacznymi, być może największymi środkami, które podlegać będą w większym stopniu krajowym mechanizmom podziału.
Priorytetem działań MRiRW pozostaje bezpieczeństwo żywnościowe oraz konkurencyjność i dochodowość rolnictwa. Jest to zarówno kontynuacja prac podjętych przez Polskę w trakcie przewodnictwa w Radzie UE, jak i wyznaczenie nowego obszaru działań, wynikającego wprost ze strategii na rzecz zwiększania zdolności obronnych państwa (…).
Proponowany projekt budżetu zawiera dostosowania instrumentów WPR do nowych uwarunkowań/wyzwań, ale nie w pełni uwzględnia oczekiwana rolników. Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące WPR po 2027 r. dają możliwość kontynuacji dotychczasowych form wsparcia, z których obecnie korzystają rolnicy. Nadal finansowane będą m.in. płatności bezpośrednie, działania na rzecz klimatu i środowiska, inwestycje w gospodarstwach, płatności dla małych gospodarstw i młodych rolników, czy też płatności ONW.
Utrzymany będzie również model wdrożeniowy, jaki znamy z obecnego okresu. Podział środków na realizację poszczególnych celów – lokowanych dotąd w II filarze – dokonywany będzie na poziomie krajowym i, jak się przewiduje, zyska wsparcie z budżetu krajowego. (…). To jedynie wybrane wnioski z pierwszej analizy dostępnej części dokumentacji źródłowej, którą 16 lipca 2025 r. przekazała Komisja Europejska. Dyskusja nad kształtem i sposobem finansowania WPR po 2027 r. dopiero się rozpoczyna i na pewno najbliższe miesiące będą intensywnym czasem uzgodnień prowadzonych zarówno na szczeblu UE, jak i wewnątrz kraju. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje szczegółowy plan konsultacji i spotkań z przedstawicielami organizacji rolniczych oraz podmiotami sektora rolno-spożywczego.
Źródło: MRiRW
Więcej na: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/stanowisko-mrirw-w-sprawie-budzetu-wpr-na-lata-2028-2034
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |