Ustawy dobrostanowe pod lupą

17.08.2023

Unia Europejska dokona jesienią przeglądu swoich przepisów, dotyczących dobrostanu zwierząt, które stały się częścią strategii „Od pola do stołu” - informuje agencja Belga. W UE obowiązują jedne z najwyższych na świecie standardów w zakresie dobrostanu zwierząt, a ustawodawstwo dotyczy głównie zwierząt gospodarskich.

Od dziesięcioleci Unia Europejska pracuje nad zharmonizowanym prawodawstwem, aby utrzymać wysoki poziom zdrowia i dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich. Wiele przepisów dotyczy zwierząt hodowlanych. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że UE ma około 6 mld brojlerów, 365,9 mln kur niosek, 143 mln świń, 77 mln bydła, 62 mln owiec i 12 mln kóz.

Jak informuje Belga: W 1974 r. wprowadzono w życie pierwszą w Europie ustawę o dobrostanie zwierząt. Obejmowała ubój zwierząt. Następnie przyjęto przepisy dotyczące transportu zwierząt i różnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Przez lata Komisja Europejska opracowała dodatkowe przepisy, które mają na celu ochronę zwierząt hodowlanych, w tym szczegółowe dyrektywy obejmujące ochronę zwierząt, takich jak cielęta, świnie, kury nioski i kurczęta hodowane do produkcji mięsa. Te przepisy UE dotyczące dobrostanu zwierząt uwzględniają „pięć swobód”: wolność od głodu i pragnienia; wolność od dyskomfortu; wolność od bólu, urazów i chorób; wolność od strachu i cierpienia; wolność wyrażania normalnego zachowania.

W Polsce na program „Dobrostan zwierząt” rząd przeznaczył ponad 1,4 mld euro, czyli najwięcej w Unii Europejskiej.

Na podstawie inf. PAP

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.