W Piotrkowie działa już Laboratorium ASF

23.05.2023

Po dwóch latach oczekiwania w Piotrkowie zakończyła się budowa nowoczesnej pracowni diagnostyki ASF. W uroczystości otwarcia placówki (w dniu 18 maja) uczestniczyli minister rolnictwa Robert Telus oraz wiceminister Krzysztof Ciecióra, a także Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Środki na budowę laboratorium przekazano m.in. z funduszy Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.  Uruchomienie laboratorium zwiększa to bezpieczeństwo hodowców trzody z województwa łódzkiego, ale  będzie służyło także całej centralnej Polsce. Wybór Piotrkowa nie jest przypadkowy. To region, gdzie jest największe zagłębie hodowli trzody chlewnej w całym województwie, a piotrkowska pracownia jest pierwszym takim laboratorium w Łódzkiem.

 Laboratorium diagnostyki ASF należy do sieci laboratoriów Zakładów Higieny Weterynaryjnej Polskiej Inspekcji Weterynaryjnej. Jest to pracownia dostosowana do badania PCR wirusa afrykańskiego pomoru świń. Stosowana tu będzie m.in. metodę elisa - wysoko wrażliwe metody badań, które wykrywają nawet najmniejsze cząsteczki i fragmenty genetyczne wirusa. 

- Jesteśmy w trakcie procesu akredytacji. Doprecyzowujemy ostatnie procedury, a formalności będą zakończone za kilka tygodni. Jednym z etapów są badania biegłości, podczas którego przebadano szereg próbek przesłanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Wypadły one bardzo dobrze - mówiła Katarzyna Lasiecka, Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W laboratorium zastosowano nowoczesne rozwiązania, które są konieczne, aby wirus się nie rozprzestrzeniał, a wynik próbek przypadkowo nie został sfałszowany. Biorąc pod uwagę wyposażenie pracowni oraz liczbę pracowników zespołu, będzie tu można przebadać około 1.000 próbek miesięcznie.

Dodajmy, że W 2021 roku odnotowano w Polsce 124 ogniska ASF, w zeszłym roku było ich 14, a w tym roku tylko jedno małe ognisko.

Na podstawie: epiotrkow.pl oraz GIW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.