Wywiad z Prezesem SRW RP Tomaszem Parzybutem

30.08.2023

Nieustannie mamy do czynienia z dumpingiem cenowym produktów mięsnych w sieciach handlowych. Mówimy o ogromnym problemie, który w konsekwencji doprowadza do upadków nie tylko zakładów mięsnych, ale też prywatnych sklepów, piekarni, cukierni, warzywniaków. Problem nie dotyczy tylko branży mięsnej – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Parzybut, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP).

W ocenie Tomasza Parzybuta, dumping jest na tyle odczuwalny, że konsumenci wolą wybrać się do sklepu sieci handlowej, po produkt tańszy czasem o 30-40 proc., niż kupować u lokalnego producenta.

– Chcę powiedzieć jasno, że w obecnym momencie nie ma możliwości, aby schab miał cenę 11 czy 12 zł, przy założeniu, że firma jeszcze na nim zarobi. Sieci jednak czynią cuda i takie promocje mają miejsce – podkreśla prezes SRW RP.

I dodaje: – Nasza organizacja wielokrotnie zgłaszała ten proceder prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety, urząd twierdzi, że obecne przepisy nie pozwalają na wszczęcie postępowania w tej kwestii.

Dlaczego UOKiK nie przyjrzy się cenom mięsa?

Brak reakcji UOKiK na doniesienia o dumpingu cenowym tłumaczony jest tym, że ustawa o przewadze kontraktowej dotyczy wyłącznie nieuczciwych praktyk występujących w relacji nabywców i dostawców, czyli związanych umową stron. Przepisy nie obejmują relacji z konkurencją.

– Z drugiej strony mamy artykuł 15 ust.1 pkt 1 u.z.n.k., na który się powoływaliśmy. Czytamy w nim, że "czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku przez sprzedaż towarów poniżej kosztów ich wytworzenia" – tłumaczy Parzybut.

– Wyjaśniono nam, że aby wszcząć postępowanie należałoby udowodnić, że któraś z sieci stosująca tę praktykę posiada pozycję dominującą na rynku. Jednak żadna z sieci nie ma w Polsce pozycji dominującej. Wniosek nasuwa się jeden. Mamy złe przepisy, które należałoby zmienić – zaznacza.

Co planuje Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy?

Kilka miesięcy temu SRW RP zgłosiło ministrowi potrzebę stworzenia komisji antydumpingowej przy Ministerstwie Rolnictwa, która skupiałaby przedstawicieli różnych branż, prawników i specjalistów, którzy mogliby wypracować skuteczne rozwiązania, które w przeszłości zahamowałyby ten proceder.

– Niestety, nasze działania okazały się nieskuteczne. Nie zamierzamy jednak czekać bezczynnie aż działania sieci doprowadzą do upadku kolejnych podmiotów gospodarczych. Może skuteczne okaże się zwrócenie uwagi odpowiednich organów na inne działania powiązane z dumpingiem? Jeśli sieć kupuje schab w cenie 15 zł a sprzedaje go po 13 czy 12 zł, a takie otrzymujemy informacje, to według mojej wiedzy mamy do czynienia z nieprawidłowościami skarbowymi – komentuje prezes SRW RP.

– Z naszej perspektywy działalność sieci handlowych w obecnej formie jest nie do zaakceptowania – akcentuje.

Tomasz Parzybut zwraca również uwagę, że konsument tak naprawdę nie ma możliwości nabycia w sieci produktów regionalnych, lokalnych czy produkowanych w niskim wolumenie. – Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie tzw. półki regionalnej. W najbliższym czasie mamy odbyć w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami kilkunastu sieci. Czy przyniosą one efekt? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bez wątpienia należy robić wszystko, by pomagać małym i średnim zakładom – podsumowuje ekspert.

 

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.