Zafałszowanie szynek iberyjskich w Hiszpanii

06.07.2023

Agenci Gwardii Cywilnej i lokalnego urzędu ds. zdrowia i konsumpcji w Sewilli przejęli 50 000 kg szynek iberyjskich, które znajdowały się w dwóch tajnych magazynach, zlokalizowanych w miastach Alcalá de Guadaira i Dos Hermanas (okolice Sewilli).

Niektóre szynki były całkowicie porośnięte pleśnią, a na części z nich wykryto obecność larw owadów. Na miejscu wykryto również beczki z akarycydami, które wykorzystywano do zwalczania owadów. W magazynach znaleziono stanowiska do „liftingu”, w których szynki były najpierw myte wodą pod ciśnieniem lub spalane, aby wytopił się tłuszcz. Następnie nakładano na nie mieszaninę oleju roślinnego i węgla drzewnego, aby ich wygląd był jak najbardziej zbliżony do iberyjskich szynek Pata Negra. Gdy cały kawałek nie spełniał minimalnych wymagań narzuconych przez fałszerzy, krojono go na plasterki i w takiej formie miał trafić do sprzedaży. Ponadto hiszpańscy agenci znaleźli komory mroźne w złym stanie. 

Oprócz nieprzestrzegania warunków higieniczno-sanitarnych, fałszowano etykiety produktów, manipulowano datami ważności, numerami partii, świadectwami zdrowia, a iberyjskie świadectwo jakości zostało skopiowane od innego operatora.

Dochodzenie prowadzone przez hiszpańskie władze

Operacja rozpoczęła się po przeprowadzonej przez Gwardię Cywilną inspekcji w zakładzie zajmującym się dystrybucją produktów z wieprzowiny. Agenci zauważyli pewne braki w etykietowaniu produktów, które po dokładnym zbadaniu doprowadziły do dwóch tajnych sklepów, które zostały zamknięte.

Ustalono, że zafałszowane produkty były dostarczane konsumentom, jak i sieciom handlowym. Oszuści zastępowali kawałki wieprzowiny iberyjskiej mięsem o niższej jakości. Ustalono, że niektóre kawałki zostały zasolone w 2017 r., ale pieczęcie wskazywały, że ubój świni miał miejsce w 2020 r., co potwierdziło podejrzenia dotyczące fałszowania.

Dalsza współpraca hiszpańskich władz oraz jednostek certyfikujących szynki iberyjskie była niezbędna do pełnego wyjaśnienia faktów. Prace śledcze doprowadziły do firm z siedzibami w Sewilli, Cáceres, Walencji, Salamance czy Madrycie. Niektóre z nich są badane jako współsprawcy spisku, a inne jako ofiary oszustwa.

 

Źródło (tekst i grafika)

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.