Zrównoważyć szanse i zagrożenia

07.02.2024

Nie milkną echa jubileuszowego - X Forum Sektora Wołowiny - które pod hasłem: „Produkcja zrównoważona – szanse i zagrożenia” odbywało się w Warszawie 2 lutego. To międzynarodowe wydarzenie, organizowane przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Radę Sektora Wołowiny oraz Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, ma już swoją zasłużoną markę, o której świadczy ogromne zainteresowanie uczestników. W Forum wzięło udział ponad 300 hodowców i producentów bydła, ekspertów branżowych z kraju i zagranicy oraz liczne grono polityków zajmujących się sprawami rolnictwa.
Jednym z uczestników X Forum był Tomasz Parzybut, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, który o X Forum powiedział między innymi: - Uważam, że to jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń, przy tym z całą pewnością najlepiej przygotowywane. O jego randze świadczy nie tylko udział komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego czy ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. To również liczna obecność specjalistów i eksportów z wielu krajów Europy i świata. O ważności Forum świadczy także ogromne zainteresowanie przedstawicieli wszystkich organizacji branżowych z sektora mięsnego, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w prelekcjach, wykładach i panelach dyskusyjnych. O frekwencji dość powiedzieć, że na sali obrad zabrakło wolnych miejsc.
Co zatem jeszcze przyciąga tak licznie przedstawicieli branży? To przede wszystkim ogromna porcja informacji na temat bieżących wydarzeń w kraju i Unii Europejskiej, ale także na świecie. Tym razem uczestnikami Forum byli między innymi australijscy hodowcy bydła, którzy podzielili się swoimi działaniami związanymi z ochroną klimatu.
Komisarz Janusz Wojciechowski podczas panelu dyskusyjnego odniósł się do protestu unijnych i polskich rolników wskazując, że główny ich powód to spadek opłacalności produkcji. To także słaba pozycja rolników w tworzeniu łańcuchu żywnościowym. Jedną z przyczyn jest m.in. Zielony Ład ze swoimi zaostrzonymi wymogami. Janusz Wojciechowski zadeklarował, że będzie na forum Unii wnioskował o zmniejszenie biurokratycznych wymogów w zakresie klimatu i środowiska. Wyraził opinię, że w UE potrzebne jest dodatkowe wsparcie dla gospodarstw mieszanych – łączących produkcję zwierzęcą i roślinną. Przyznał, że wewnątrz Unii są pomysły ograniczania hodowli. - Zawsze w tych dyskusjach stoję po stronie hodowców i bronię ich interesów – zapewnił Janusz Wojciechowski.
W panelu głos zabrał także minister Czesław Siekierski, który podkreślił, że jednym z najbardziej aktualnych wyzwań jest budowanie rolnictwa nowoczesnego, przyjaznego środowisku i klimatowi: – Potrzebna jest równowaga, nie można skupiać się na tylko jednym aspekcie. Teraz rolnictwo jest wielofunkcyjne. Nabiera wymiaru nie tylko żywnościowego. Rolnictwo ma także funkcje środowiskowe i społeczne.
Choć temat produktów z Ukrainy zdominował po części wystąpienia i dyskusję podczas wydarzenia, to jednak uczestnicy X Forum skupili się także nad takimi istotnymi dla branży tematami jak wprowadzanie zrównoważonej hodowli bydła, dobrostan zwierząt czy redukcja emisji, o czym mówili między innymi hodowcy z Australii.

Więcej informacji na temat X Forum Sektora Wołowiny znaleźć można między innymi na stronie organizatora tego wydarzenia (beefforum.pl), MRiRW i wielu portali rolniczych.
BS
Fot. Archiwum MRiRW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.